MSMBJ110CA, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 110VWM 177VC SMBJ
MSMBJ110CA Images
MSMBJ110CA Images
Product Attributes:
  • Part Number: MSMBJ110CA
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 110VWM 177VC SMBJ
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MSMBJ110CA Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MXSMBG6.0CAE3
    TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMBG
    PIC18F4550-I/ML
    IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN
    1N4899A
    DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7
    TC1015-3.3VCT713
    IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-5
    MPLAD6.5KP14AE3
    TVS DIODE 14VWM 23.2VC PLAD
    2EZ14D2/TR8
    DIODE ZENER 14V 2W DO204AL
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MSMBJ110CA
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 110V
  • Voltage-Breakdown(Min): 122V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 177V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 3.4A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)