MSMBJ12AE3/TR, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMBJ
MSMBJ12AE3/TR Images
MSMBJ12AE3/TR Images
Product Attributes:
  • Part Number: MSMBJ12AE3/TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMBJ
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MSMBJ12AE3/TR Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    ATXMEGA16A4-AUR
    IC MCU 8/16BIT 16KB FLASH 44TQFP
    TC4405EOA
    IC GATE DRVR LOW-SIDE 8SOIC
    MCP2200-I/SS
    IC USB TO UART 20SSOP
    PIC18LF8627T-I/PT
    IC MCU 8BIT 96KB FLASH 80TQFP
    JANTX1N6063A
    TVS DIODE 82VWM 137VC DO13
    DSC1122DI2-050.0000T
    MEMS OSC XO 50.0000MHZ LVPECL
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MSMBJ12AE3/TR
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 12V
  • Voltage-Breakdown(Min): 13.3V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 19.9V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 30.2A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)