MSMBJ64AE3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 64VWM 103VC SMBJ
MSMBJ64AE3 Images
MSMBJ64AE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MSMBJ64AE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 64VWM 103VC SMBJ
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MSMBJ64AE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MCP47FVB22A3-E/ST
    IC DAC 12BIT V-OUT 8TSSOP
    MXLSMLG24CAE3
    TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMLG
    PIC12F1822-I/P
    IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DIP
    JANTXV1N3341B
    VOLTAGE REGULATOR
    OS81110AF-D1A-010204-VAO
    INIC 150MBPS MOST NETWORK
    DSPIC33CK64MP206T-I/MR
    IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64QFN
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MSMBJ64AE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 64V
  • Voltage-Breakdown(Min): 71.1V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 103V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 5.8A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)