MSMCG70AE3/TR, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 70VWM 113VC SMCG
MSMCG70AE3/TR Images
MSMCG70AE3/TR Images
Product Attributes:
  • Part Number: MSMCG70AE3/TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 70VWM 113VC SMCG
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MSMCG70AE3/TR Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    A1460A-CQ196M
    IC FPGA 168 I/O 196CQFP
    1N6031UR-1
    DIODE ZENER
    DSC1001CC2-100.0000T
    MEMS OSC XO 100.0000MHZ CMOS SMD
    PIC18F15Q41-I/SO
    IC MCU 8BIT 32KB FLASH 20SOIC
    SY89809ALTZ-TR
    IC CLK BUFFER 2:9 750MHZ 32TQFP
    JANTXV1N4119-1/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MSMCG70AE3/TR
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 70V
  • Voltage-Breakdown(Min): 77.8V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 113V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 13.3A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)