MSMCG8.5A/TR, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMCG
MSMCG8.5A/TR Images
MSMCG8.5A/TR Images
Product Attributes:
  • Part Number: MSMCG8.5A/TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMCG
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MSMCG8.5A/TR Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    AT87F51-24AC
    IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44TQFP
    SMDA24C-7E3/TR13
    TVS DIODE 24VWM 55VC 8-SO
    ATSAMD21J17D-MUT
    IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN
    U3741BM-P2FL
    RF RX ASK/FSK 300-450MHZ 20SOIC
    LSM845J/TR13
    DIODE SCHOTTKY 45V 8A DO214AB
    1PMT5942A/TR7
    DIODE ZENER 51V 3W DO216AA
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MSMCG8.5A/TR
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 8.5V
  • Voltage-Breakdown(Min): 9.44V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 14.4V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 104.2A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)