MSMCGLCE11A, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMCG
MSMCGLCE11A Images
MSMCGLCE11A Images
Product Attributes:
  • Part Number: MSMCGLCE11A
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMCG
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MSMCGLCE11A Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MP5KE20AE3
    TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO204AL
    CDLL5523
    DIODE ZENER 5.1V 500MW DO213AB
    DM330017-1
    KIT MPLAB STARTER DIGITAL POWER
    DAF18-2
    DEVICE ADAPTER FOR ICE4000
    1N5658A
    TVS DIODE 94VWM 152VC DO13
    AGL1000V2-CS281
    IC FPGA 215 I/O 281CSP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MSMCGLCE11A
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 11V
  • Voltage-Breakdown(Min): 12.2V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 18.2V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 82A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: 100pF @ 1MHz
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)