MSMLJ12CAE3/TR, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMLJ
MSMLJ12CAE3/TR Images
MSMLJ12CAE3/TR Images
Product Attributes:
  • Part Number: MSMLJ12CAE3/TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMLJ
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MSMLJ12CAE3/TR Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    PIC18F26K83T-I/MX
    IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28UQFN
    25AA1024T-I/SM
    IC EEPROM 1MBIT SPI 20MHZ 8SOIJ
    JANS1N6123US
    TVS DIODE 38.8VWM 70.1VC SQ-MELF
    AT24C01C-PUM
    IC EEPROM 1KBIT I2C 1MHZ 8DIP
    USB2244I-AEZG-06
    IC INTERFACE SPECIALIZED 36QFN
    DSC1123DE5-200.0000
    MEMS OSC XO 200.0000MHZ LVDS SMD
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MSMLJ12CAE3/TR
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 12V
  • Voltage-Breakdown(Min): 13.3V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 19.9V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 150.6A
  • Power-PeakPulse: 3000W (3kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)