MXL1.5KE11CA, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC CASE-1
MXL1.5KE11CA Images
MXL1.5KE11CA Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXL1.5KE11CA
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC CASE-1
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXL1.5KE11CA Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    AT25010-10PI
    IC EEPROM 1KBIT SPI 3MHZ 8DIP
    1N643
    SILICON SWITCHING DIODES
    TS87C58X2-VIA
    IC MCU 8BIT 32KB OTP 40PDIL
    MXPLAD15KP120A
    TVS DIODE 120VWM 193VC PLAD
    AX1000-1FG676I
    IC FPGA 418 I/O 676FBGA
    PIC16CE624T-04/SO
    IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXL1.5KE11CA
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 9.4V
  • Voltage-Breakdown(Min): 10.5V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 15.6V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 96A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)