MXLLCE28A, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 28VWM 45.5VC CASE-1
MXLLCE28A Images
MXLLCE28A Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXLLCE28A
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 28VWM 45.5VC CASE-1
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXLLCE28A Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MCP3912A1T-E/MQ
    IC ENERGY METER FRONT 4CH 24QFN
    PIC16F74T-I/PT
    IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP
    DSC1001DL2-003.9000
    MEMS OSC XO 3.9000MHZ CMOS SMD
    JAN1N3822DUR-1/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    MX575ABA50M0000
    XTAL OSC XO 50.0000MHZ LVPECL
    MCP1316MT-30HE/OT
    IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT23-5
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXLLCE28A
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 28V
  • Voltage-Breakdown(Min): 31.1V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 45.5V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 33A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: 100pF @ 1MHz
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)