MXLLCE64AE3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 64VWM 103VC CASE-1
MXLLCE64AE3 Images
MXLLCE64AE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXLLCE64AE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 64VWM 103VC CASE-1
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXLLCE64AE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    DSC6003JI2A-011.2941T
    MEMS OSC XO 11.2941MHZ CMOS SMD
    MT9162AN1
    IC TELECOM INTERFACE 20SSOP
    JAN1N3020BUR-1/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    MSMBJ170AE3/TR
    TVS DIODE 170VWM 275VC SMBJ
    DSC1033BI2-050.0000
    MEMS OSC XO 50.0000MHZ CMOS SMD
    MIC2595-2BM
    IC HOT SWAP CTRLR -48V 14SOIC
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXLLCE64AE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 64V
  • Voltage-Breakdown(Min): 71.1V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 103V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 14.6A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: 90pF @ 1MHz
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)