MXLP5KE10CAE3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 10VWM 17VC DO204AL
MXLP5KE10CAE3 Images
MXLP5KE10CAE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXLP5KE10CAE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 10VWM 17VC DO204AL
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXLP5KE10CAE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    PIC18LF26J11-I/SS
    IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SSOP
    AT28LV64B-25SI
    IC EEPROM 64KBIT PARALLEL 28SOIC
    PD-9612GC/AC-AU
    12-PORT BT 90W NMS AC AU CORD
    JANTX1N6470US
    TVS DIODE 6VWM 11VC G-MELF
    SY100E416JY-TR
    IC LINE RCVR QUINT DIFF 28-PLCC
    PIC18LF258-I/SO
    IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXLP5KE10CAE3
  • Mfr: Microsemi Corporation (Now part of Microchip Technology)
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Obsolete
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 10V
  • Voltage-Breakdown(Min): 11.1V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 17V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 29.4A
  • Power-PeakPulse: 500W
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)