MXLP5KE110A, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 110VWM 177VC DO204AL
MXLP5KE110A Images
MXLP5KE110A Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXLP5KE110A
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 110VWM 177VC DO204AL
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXLP5KE110A Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    ATMXT144UD-AMBRSPIVAO
    MAXTOUCH TOUCHSCREEN CTLR QFN
    AT24C512W-10SI-2.7
    IC EEPROM 512KBIT I2C 1MHZ 8SOIC
    1N8172US
    TVS DIODE
    AT32UC3A0128-CTUR
    IC MCU 32BIT 128KB FLSH 144FFBGA
    ATMEGA8515L-8AU
    IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
    DSC1123AI5-148.5000T
    MEMS OSC XO 148.5000MHZ LVDS SMD
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXLP5KE110A
  • Mfr: Microsemi Corporation (Now part of Microchip Technology)
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Obsolete
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 110V
  • Voltage-Breakdown(Min): 122V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 177V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 2.8A
  • Power-PeakPulse: 500W
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)