MXLP6KE56CAE3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 47.8VWM 77VC T18
MXLP6KE56CAE3 Images
MXLP6KE56CAE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXLP6KE56CAE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 47.8VWM 77VC T18
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXLP6KE56CAE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    AT28HC64BF-70JU
    IC EEPROM 64KBIT PARALLEL 32PLCC
    M2S010T-VF400
    IC SOC CORTEX-M3 166MHZ 400VFBGA
    PIC18LF25J50T-I/ML
    IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28QFN
    SMBG5943C/TR13
    DIODE ZENER 56V 2W SMBG
    MICRF230YQS
    RF RECEIVER ISM 433.92MHZ 16QSOP
    APT60GT60BRG
    IGBT 600V 100A 500W TO247
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXLP6KE56CAE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 47.8V
  • Voltage-Breakdown(Min): 53.2V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 77V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 7.8A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)