MXLPLAD6.5KP12AE3 Images
MXLPLAD6.5KP12AE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXLPLAD6.5KP12AE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 12VWM 19.9VC PLAD
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXLPLAD6.5KP12AE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MT8889CE1
    IC TELECOM INTERFACE 20DIP
    2N6227
    PNP POWER TRANSISTOR SILICON AMP
    MIC38C45ABM-TR
    IC REG CTRLR MULT TOPOLOGY 8SOIC
    TC530COI
    IC DAS 17BIT 6.5 28SOIC
    JAN2N3507
    TRANS NPN 50V 3A TO39
    MXLCE26A
    TVS DIODE 26VWM 42.1VC CASE-1
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXLPLAD6.5KP12AE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 12V
  • Voltage-Breakdown(Min): 13.3V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 19.9V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 327A
  • Power-PeakPulse: 6500W (6.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 150°C (TJ)