MXLSMBG12AE3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMBG
MXLSMBG12AE3 Images
MXLSMBG12AE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXLSMBG12AE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMBG
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXLSMBG12AE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    PIC24HJ32GP202-H/MM
    IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28QFN
    MIC2211-MWYML-TR
    IC REG LINEAR 2.8V/1.6V 10MLF
    MIC2215-AAAYML-TR
    IC REG LINEAR POS ADJ 16MLF
    SY10E142JY
    IC SHIFT REGISTER 9BIT 28-PLCC
    A2F200M3F-1PQ208I
    IC SOC CORTEX-M3 100MHZ 208QFP
    1N4100-1
    DIODE ZENER
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXLSMBG12AE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 12V
  • Voltage-Breakdown(Min): 13.3V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 19.9V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 30.2A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)