MXLSMBJ12AE3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMBJ
MXLSMBJ12AE3 Images
MXLSMBJ12AE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXLSMBJ12AE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMBJ
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXLSMBJ12AE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MSL2161DQ
    IC LED DRVR LIN DIM 350MA 64TQFN
    JAN1N969CUR-1/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    MTCH6102-I/SS
    IC SCREEN CNTRL 28SSOP
    MIC29712BT
    IC REG CONV INTEL 1OUT TO220-5
    AT45D041A-RI
    IC FLASH 4MBIT SPI 15MHZ 28SOIC
    1N4750CP/TR12
    DIODE ZENER 27V 1W DO204AL
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXLSMBJ12AE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 12V
  • Voltage-Breakdown(Min): 13.3V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 19.9V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 30.2A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)