MXLSMBJ150CA, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 150VWM 243VC SMBJ
MXLSMBJ150CA Images
MXLSMBJ150CA Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXLSMBJ150CA
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 150VWM 243VC SMBJ
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXLSMBJ150CA Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MIC2004-1.2YML-TR
    IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 6MLF
    DSC1004DI5-016.0000
    OSC MEMS -40C-85C, 50PPM, 2.5X2.
    ATTINY2313-20MU
    IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20QFN
    ATECC608B-SSHCZ-B
    IC AUTHENTICATION CHIP
    JANTX1N5809/TR
    RECTIFIER UFR,FRR
    MIC2289-34BML-TR
    IC LED DRVR RGLTR DIM 750MA 8MLF
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXLSMBJ150CA
  • Mfr: Microchip Technology
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 150V
  • Voltage-Breakdown(Min): 167V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 243V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 2.5A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)