MXLSMBJ17A, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMBJ
MXLSMBJ17A Images
MXLSMBJ17A Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXLSMBJ17A
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMBJ
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXLSMBJ17A Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    15KPA51AE3/TR13
    TVS DIODE 51VWM 82.9VC P600
    JANTXV1N4626-1
    DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35
    JANS1N6632US/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    1N5925BUR-1
    DIODE ZENER 10V 1.25W DO213AB
    JANTX1N4579AUR-1/TR
    DIODE ZENER TEMP COMPENSATED
    MAP6KE20CA
    TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC T18
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXLSMBJ17A
  • Mfr: Microchip Technology
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 17V
  • Voltage-Breakdown(Min): 18.9V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 27.6V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 21.7A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)