MXLSMBJ17AE3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMBJ
MXLSMBJ17AE3 Images
MXLSMBJ17AE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXLSMBJ17AE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMBJ
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXLSMBJ17AE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    VSC3104YVP-01
    IC CROSSPOINT SWITCH 4X4 FCCBGA
    JANSP2N2369AUB/TR
    TRANSISTOR RH SMALL-SIGNAL BJT
    MXLP4KE82A
    TVS DIODE 70.1VWM 113VC DO204AL
    MXLPLAD30KP28AE3
    TVS DIODE 28VWM 46.4VC PLAD
    MCP4822T-E/MS
    IC DAC 12BIT V-OUT 8MSOP
    1090MP
    RF TRANS NPN 65V 1.15GHZ 55FW-1
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXLSMBJ17AE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 17V
  • Voltage-Breakdown(Min): 18.9V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 27.6V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 21.7A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)