MXLSMBJ18A, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMBJ
MXLSMBJ18A Images
MXLSMBJ18A Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXLSMBJ18A
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMBJ
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXLSMBJ18A Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    PIC16C773T-E/SO
    IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
    JANTXV1N972C-1
    DIODE ZENER 30V 500MW DO35
    JAN1N6940UTK3/TR
    DIODE POWER SCHOTTKY
    MIC5306-2.6YD5-TR
    IC REG LIN 2.6V 150MA TSOT23-5
    25LC160C-I/ST
    IC EEPROM 16KBIT SPI 8TSSOP
    DSC1004AL2-001.0000T
    MEMS OSC XO 1.0000MHZ CMOS SMD
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXLSMBJ18A
  • Mfr: Microchip Technology
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 18V
  • Voltage-Breakdown(Min): 20V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 29.2V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 20.5A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)