MXLSMBJ43CA, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMBJ
MXLSMBJ43CA Images
MXLSMBJ43CA Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXLSMBJ43CA
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMBJ
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXLSMBJ43CA Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    PIC16LCE624-04I/P
    IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18DIP
    1N4618D
    ZENER DIODE
    JANTX1N751DUR-1/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    2N2218
    TRANS NPN 30V 0.8A TO39
    DSC1033DC2-024.0000T
    MEMS OSC XO 24.0000MHZ CMOS SMD
    PIC16LC505-04/SL
    IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 14SOIC
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXLSMBJ43CA
  • Mfr: Microchip Technology
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 43V
  • Voltage-Breakdown(Min): 47.8V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 69.4V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 8.6A
  • Power-PeakPulse: 600W
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)