MXLSMCJ150A, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB
MXLSMCJ150A Images
MXLSMCJ150A Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXLSMCJ150A
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXLSMCJ150A Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    DLTS-19C
    TVS DIODE 19VWM 42.1VC 16CDIP
    MSMCJ5.0AE3
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO214AB
    DSC6331MI1CA-038.0000
    MEMS OSC XO 38.0000MHZ LVCMOS
    DSC1001BL2-050.0000
    MEMS OSC XO 50.0000MHZ CMOS SMD
    MSMCJ150CA/TR
    TVS DIODE 150VWM 243VC SMCJ
    MXPLAD6.5KP22AE3
    TVS DIODE 22VWM 35.5VC PLAD
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXLSMCJ150A
  • Mfr: Microchip Technology
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 150V
  • Voltage-Breakdown(Min): 167V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 243V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 6.2A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)