MXLSMLG15CA, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMLG
MXLSMLG15CA Images
MXLSMLG15CA Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXLSMLG15CA
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMLG
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXLSMLG15CA Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    TC7135CLI
    IC DRVR 7 SEG 4 1/2 DIGIT 28PLCC
    DSC-PROG-8001-7050
    KIT 4POS 7.0X5.0 SOCKET DSC8001
    PIC16F1519-I/MV
    IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40UQFN
    JANTXV1N6145AUS
    TVS DIODE 9.9VWM 18.2VC SQ-MELF
    MIC49150-1.2BR
    IC REG LINEAR 1.2V 1.5A SPAK-5
    MIC37502WR-TR
    IC REG LINEAR POS ADJ 5A SPAK-7
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXLSMLG15CA
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk,Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 15V
  • Voltage-Breakdown(Min): 16.7V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 24.4V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 123A
  • Power-PeakPulse: 3000W (3kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)