MXLSMLG6.5A, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMLG
MXLSMLG6.5A Images
MXLSMLG6.5A Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXLSMLG6.5A
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMLG
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXLSMLG6.5A Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    JAN1N5524BUR-1
    DIODE ZENER 5.6V 500MW DO213AA
    AT42QT1110-AZ
    IC TOUCH SENSOR 11KEY 32TQFP
    MXPLAD36KP22CAE3
    TVS DIODE 22VWM 36.4VC PLAD
    CD4616
    VOLTAGE REGULATOR
    TC33163EPE
    SWITCHING REGULATOR/CONTROLLER
    AT24C04-10PI
    IC EEPROM 4KBIT I2C 400KHZ 8DIP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXLSMLG6.5A
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 6.5V
  • Voltage-Breakdown(Min): 7.22V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 11.2V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 267.9A
  • Power-PeakPulse: 3000W (3kW)
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)