MXLSMLJ78AE3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AB
MXLSMLJ78AE3 Images
MXLSMLJ78AE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXLSMLJ78AE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AB
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXLSMLJ78AE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    AT24C64A-10TI-1.8-T
    IC EEPROM 64KBIT I2C 8TSSOP
    DSPIC33CK32MP102T-I/2N
    IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28UQFN
    DSC2130FE1-C0008
    MEMS OSC XO 2.25V-3.6V 14SMD
    JANTX1N6465
    TVS DIODE 24VWM 41.4VC AXIAL
    PIC12HV752-E/P
    IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DIP
    1N5377A/TR12
    DIODE ZENER 91V 5W T18
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXLSMLJ78AE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 78V
  • Voltage-Breakdown(Min): 86.7V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 126V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 22.8A
  • Power-PeakPulse: 3000W (3kW)
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)