MXLUPT48, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE
MXLUPT48 Images
MXLUPT48 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXLUPT48
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXLUPT48 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MXPLAD36KP200A
    TVS DIODE 200VWM 322VC PLAD
    MSMCJ22CA/TR
    TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMCJ
    PIC16LF18876-I/MV
    IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40UQFN
    25LC640A-I/SN
    IC EEPROM 64KBIT SPI 10MHZ 8SOIC
    MCP1702T-1202E/CB
    IC REG LIN 1.2V 200MA SOT23A-3
    JANS1N6632C
    ZENER DIODE
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXLUPT48
  • Mfr: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: -
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 48V
  • Voltage-Breakdown(Min): 54V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 84.3V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 1.78A
  • Power-PeakPulse: 1000W (1kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)