MXLUPTB17E3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE
MXLUPTB17E3 Images
MXLUPTB17E3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXLUPTB17E3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXLUPTB17E3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    SG7824T
    IC REG LINEAR TO39
    JANS1N4467CUS
    ZENER DIODE
    ATMEGA3250-16AI
    IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP
    PIC32MK1024MCM064T-E/MR
    IC MCU 32BIT 1MB FLASH 64QFN
    1N5385A/TR8
    DIODE ZENER 170V 5W T18
    AT25HP256-10CI-2.7
    IC EEPROM 256KBIT SPI 10MHZ 8LAP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXLUPTB17E3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: -
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 17V
  • Voltage-Breakdown(Min): 19V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 29.2V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 5.14A
  • Power-PeakPulse: 1000W (1kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)