MXP5KE10CAE3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 10VWM 17VC DO204AL
MXP5KE10CAE3 Images
MXP5KE10CAE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXP5KE10CAE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 10VWM 17VC DO204AL
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXP5KE10CAE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    PIC16C66T-04I/SO
    IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SOIC
    JANTXV1N5526BUR-1/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    CDLL5941D
    DIODE ZENER 47V 1.25W DO213AB
    CD983B
    VOLTAGE REGULATOR
    AT89C52-24AI
    IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
    MXLSMBJ120CAE3
    TVS DIODE 120VWM 193VC SMBJ
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXP5KE10CAE3
  • Mfr: Microsemi Corporation (Now part of Microchip Technology)
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Obsolete
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 10V
  • Voltage-Breakdown(Min): 11.1V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 17V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 29.4A
  • Power-PeakPulse: 500W
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)