MXPLAD30KP170CA, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 170VWM 275VC PLAD
MXPLAD30KP170CA Images
MXPLAD30KP170CA Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXPLAD30KP170CA
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 170VWM 275VC PLAD
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXPLAD30KP170CA Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MXSMCG5.0CAE3
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMCG
    MPLAD15KP22AE3
    TVS DIODE 22VWM 35.5VC PLAD
    AT91SAM7XC128B-AUR
    IC MCU 16/32B 128KB FLSH 100LQFP
    MIC4421YN
    IC GATE DRVR LOW-SIDE 8DIP
    PIC16LF1454-E/SL
    IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC
    PIC18F27Q84-I/SS
    IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SSOP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXPLAD30KP170CA
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 170V
  • Voltage-Breakdown(Min): 189V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 275V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 110A
  • Power-PeakPulse: 30000W (30kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 150°C (TJ)