MXPLAD6.5KP10CAE3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 10VWM 17VC PLAD
MXPLAD6.5KP10CAE3 Images
MXPLAD6.5KP10CAE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXPLAD6.5KP10CAE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 10VWM 17VC PLAD
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXPLAD6.5KP10CAE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    AT49F001N-90TC
    IC FLASH 1MBIT PARALLEL 32TSOP
    PIC16C63A-20/SO
    IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
    AT49LV001-90VI
    IC FLASH 1MBIT PARALLEL 32VSOP
    DSC1103CI2-166.0000T
    MEMS OSC XO 166.0000MHZ LVDS SMD
    PIC16F15344T-I/GZ
    IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20UQFN
    1N5347E3/TR13
    DIODE ZENER 10V 5W T18
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXPLAD6.5KP10CAE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 10V
  • Voltage-Breakdown(Min): 11.1V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 17V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 383A
  • Power-PeakPulse: 6500W (6.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 150°C (TJ)