MXSMCG13A/TR, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMCG
MXSMCG13A/TR Images
MXSMCG13A/TR Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXSMCG13A/TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMCG
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXSMCG13A/TR Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    M1.5KE7.5A
    TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC CASE-1
    DSC6101JE1B-050.0000T
    MEMS CMOS OSC SMD
    DSC1123AL2-125.0000T
    MEMS OSC XO 125.0000MHZ LVDS SMD
    JANTXV1N6144A
    TVS DIODE 9.1VWM 16.9VC C AXIAL
    AGL600V5-CSG281I
    IC FPGA 215 I/O 281CSP
    AT24C04C-MAHM-E
    IC EEPROM 4KBIT I2C 1MHZ 8UDFN
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXSMCG13A/TR
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 13V
  • Voltage-Breakdown(Min): 14.4V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 21.5V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 69.7A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)