MXSMCG36CAE3, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMCG
MXSMCG36CAE3 Images
MXSMCG36CAE3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXSMCG36CAE3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMCG
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXSMCG36CAE3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    89100-02TX
    NPN TRANSISTOR
    MRT100KP250AE3
    TVS DIODE 250VWM 493VC CASE 5A
    CORE8051-AR
    IP MODULE CORE8051
    JANTX1N5543B-1
    DIODE ZENER 25V 500MW DO204AH
    JANTX1N5536D-1
    DIODE ZENER 16V 500MW DO35
    MAPLAD30KP48AE3
    TVS DIODE 48VWM 77.4VC PLAD
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXSMCG36CAE3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 36V
  • Voltage-Breakdown(Min): 40V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 58.1V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 25.8A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)