MXSMCG43CA, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMCG
MXSMCG43CA Images
MXSMCG43CA Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXSMCG43CA
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMCG
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXSMCG43CA Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    JAN1N980BUR-1/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    90025-01TX
    NPN TRANSISTOR
    LE9500DBJCT
    IC TELECOM INTERFACE 28PLCC
    PIC24F08KM101-I/SS
    IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SSOP
    MXLSMLG13CA/TR
    TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMLG
    MXLSMBG64AE3
    TVS DIODE 64VWM 103VC SMBG
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXSMCG43CA
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 43V
  • Voltage-Breakdown(Min): 47.8V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 69.4V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 21.6A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)