MXSMCGLCE8.5A, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMCG
MXSMCGLCE8.5A Images
MXSMCGLCE8.5A Images
Product Attributes:
  • Part Number: MXSMCGLCE8.5A
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMCG
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • MXSMCGLCE8.5A Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    JANTX1N4113CUR-1
    DIODE ZENER 19V 500MW DO213AA
    PIC16F785-I/SO
    IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SOIC
    ATXMEGA384D3-MNR
    IC MCU 8/16BIT 384KB FLASH 64QFN
    M1AGL600V5-FGG484I
    IC FPGA 235 I/O 484FBGA
    JANS1N6326CUS/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    MXLPLAD15KP45A
    TVS DIODE 45VWM 72.7VC PLAD
    Product Specifications:
  • MfrPart.: MXSMCGLCE8.5A
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Bulk
  • Series: Military, MIL-PRF-19500
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 8.5V
  • Voltage-Breakdown(Min): 9.44V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 14.4V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 100A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: 100pF @ 1MHz
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)