PIC12CE674-10/P Images
PIC12CE674-10/P Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC12CE674-10/P
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 8DIP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC12CE674-10/P Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    1N5811USE3/TR
    RECTIFIER UFR,FRR
    25C320-E/P
    IC EEPROM 32KBIT SPI 3MHZ 8DIP
    ATXMEGA16A4U-AN
    IC MCU 8/16BIT 16KB FLASH 44TQFP
    MT9076BB1
    IC TELECOM INTERFACE 80LQFP
    PIC32MZ1025DAG169T-I/6J
    IC MCU 32BIT 1MB FLASH 169LFBGA
    MP6KE160AE3
    TVS DIODE 136VWM 219VC T18
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC12CE674-10/P
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tube
  • Series: PIC® 12C
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 10MHz
  • Connectivity: -
  • Peripherals: POR, WDT
  • NumberofI/O: 5
  • ProgramMemorySize: 3.5KB (2K x 14)
  • ProgramMemoryType: OTP
  • EEPROMSize: 16 x 8
  • RAMSize: 128 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 3V ~ 5.5V
  • DataConverters: A/D 4x8b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: 0°C ~ 70°C (TA)
  • MountingType: Through Hole
  • Package/Case: 8-DIP (0.300, 7.62mm)