PIC12F629T-I/MD Images
PIC12F629T-I/MD Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC12F629T-I/MD
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC12F629T-I/MD Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    CD6761
    DIODE SMALL-SIGNAL SCHOTTKY
    MAP4KE47CAE3
    TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC DO204AL
    ATSAMV71Q19B-CB
    IC MCU 32BIT 512KB FLSH 144TFBGA
    MIC5319-2.8BD5-TR
    IC REG LIN 2.8V 500MA TSOT23-5
    MXP5KE130CA
    TVS DIODE 130VWM 209VC DO204AL
    ATDM2180HP
    INTEGRAPH SCHEM SYNTH/SIM MAINT
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC12F629T-I/MD
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: PIC® 12F
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 20MHz
  • Connectivity: -
  • Peripherals: POR, WDT
  • NumberofI/O: 5
  • ProgramMemorySize: 1.75KB (1K x 14)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 128 x 8
  • RAMSize: 64 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 2V ~ 5.5V
  • DataConverters: -
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)