PIC12F675-I/P Images
PIC12F675-I/P Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC12F675-I/P
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DIP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC12F675-I/P Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    U6043B-M
    IC FLASHER CNTRL 8DIP
    PIC16F1507-I/ML
    IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20QFN
    DSC1033AI2-133.0000
    MEMS OSC XO 133.0000MHZ CMOS SMD
    TC54VN4002EZB713
    IC SUPERVISOR 1 CHANNEL TO92-3
    PIC32MZ2064DAK169-V/HF
    IC MCU 32BIT 2MB FLASH 169LFBGA
    AT34C02N-10SC-1.8
    IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8SOIC
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC12F675-I/P
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tube
  • Series: PIC® 12F
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 20MHz
  • Connectivity: -
  • Peripherals: POR, WDT
  • NumberofI/O: 5
  • ProgramMemorySize: 1.75KB (1K x 14)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: 128 x 8
  • RAMSize: 64 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 2V ~ 5.5V
  • DataConverters: A/D 4x10b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)
  • MountingType: Through Hole
  • Package/Case: 8-DIP (0.300, 7.62mm)