PIC12LF1571T-I/MS Images
PIC12LF1571T-I/MS Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC12LF1571T-I/MS
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8MSOP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC12LF1571T-I/MS Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    SY100E417JY
    IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL 28PLCC
    PIC16F876A-I/SO
    IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
    MCP1501T-18E/CHY
    IC VREF SERIES 0.1% SOT23-6
    MAPLAD18KP170AE3
    TVS DIODE 170VWM 275VC PLAD
    DSPIC33EP16GS502-E/MX
    IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28UQFN
    PIC18C858-I/PT
    IC MCU 8BIT 32KB OTP 80TQFP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC12LF1571T-I/MS
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
  • Series: PIC® 12F
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 32MHz
  • Connectivity: -
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 6
  • ProgramMemorySize: 1.75KB (1K x 14)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 128 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 1.8V ~ 3.6V
  • DataConverters: A/D 4x10b; D/A 1x5b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)