PIC12LF1572T-I/MS Images
PIC12LF1572T-I/MS Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC12LF1572T-I/MS
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8MSOP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC12LF1572T-I/MS Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    JAN2N1613L
    NPN SILICON POWER TRANSISTOR
    JANTX1N2842RB
    ZENER DIODE
    CD4683
    VOLTAGE REGULATOR
    SMCG5640E3/TR13
    TVS DIODE 16.2VWM 29.1VC DO215AB
    JANTXV1N3029B-1/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    AC164363
    PM3 I2C 6L SOT-23 SOCKET MODULE
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC12LF1572T-I/MS
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
  • Series: PIC® 12F
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 32MHz
  • Connectivity: LINbus, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 6
  • ProgramMemorySize: 3.5KB (2K x 14)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 256 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 1.8V ~ 3.6V
  • DataConverters: A/D 4x10b; D/A 1x5b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)