PIC16C54AT-20I/SO Images
PIC16C54AT-20I/SO Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16C54AT-20I/SO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16C54AT-20I/SO Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MCP25050-I/P
    IC I/O EXPANDER CAN 8B 14DIP
    JANTXV1N6349
    DIODE ZENER 110V 500MW DO35
    DSC400-1111Q0095KE1T
    MEMS OSC XO 2.25V-3.6V 20SMD
    MSMCG110A
    TVS DIODE 110VWM 177VC SMCG
    ATADAPTEST
    ADAPTER TEST ICE50
    MXLSMBG110A
    TVS DIODE 110VWM 177VC SMBG
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16C54AT-20I/SO
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: PIC® 16C
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 20MHz
  • Connectivity: -
  • Peripherals: POR, WDT
  • NumberofI/O: 12
  • ProgramMemorySize: 768B (512 x 12)
  • ProgramMemoryType: OTP
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 25 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 4.5V ~ 5.5V
  • DataConverters: -
  • OscillatorType: External
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)