PIC16C55A-04E/SP Images
PIC16C55A-04E/SP Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16C55A-04E/SP
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 768B OTP 28SPDIP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16C55A-04E/SP Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    PIC32MX550F256HT-50I/MR
    IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN
    MCP48CVB02-E/MG
    IC DAC 8BIT 16QFN
    MICRF218-433 WB EV
    EVAL BOARD FOR MICRF218AYQS
    1N3030B-1/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    MASMCJ16CA
    TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
    MIC2297-38YML-TR
    IC LED DRVR RGLTR DIM 1.2A 10MLF
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16C55A-04E/SP
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tube
  • Series: PIC® 16C
  • PartStatus: Obsolete
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 4MHz
  • Connectivity: -
  • Peripherals: POR, WDT
  • NumberofI/O: 20
  • ProgramMemorySize: 768B (512 x 12)
  • ProgramMemoryType: OTP
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 25 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 3V ~ 5.5V
  • DataConverters: -
  • OscillatorType: External
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TA)
  • MountingType: Through Hole
  • Package/Case: 28-DIP (0.300, 7.62mm)