PIC16C56A-20E/SS Images
PIC16C56A-20E/SS Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16C56A-20E/SS
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16C56A-20E/SS Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    DSC400-3331Q0097KE1T
    MEMS OSC XO 2.25V-3.6V 20SMD
    MIC2774L-31BM5-TR
    IC SUPERVISOR 2 CHANNEL SOT23-5
    SY88303BLMG
    IC OPAMP LIMITING 1 CIRC 16MLF
    DSC6001JE1A-052.0000T
    OSC MEMS LOW PWR LVCMOS
    SY87700VZC
    IC CLK DATA REC SDH 175MBPS
    AT17C512-10CC
    IC SRL CONFIG EEPROM 512K 8LAP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16C56A-20E/SS
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tube
  • Series: PIC® 16C
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 20MHz
  • Connectivity: -
  • Peripherals: POR, WDT
  • NumberofI/O: 12
  • ProgramMemorySize: 1.5KB (1K x 12)
  • ProgramMemoryType: OTP
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 25 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 3V ~ 5.5V
  • DataConverters: -
  • OscillatorType: External
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TA)
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)