PIC16C57CT-20E/SS Images
PIC16C57CT-20E/SS Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16C57CT-20E/SS
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SSOP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16C57CT-20E/SS Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    PIC24FJ16MC102-I/SS
    IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SSOP
    11AA020-I/S16K
    IC EEPROM 2KBIT SINGLE WIRE DIE
    A42MX16-PQG160I
    IC FPGA 125 I/O 160QFP
    MCP4531T-502E/MS
    IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 8MSOP
    MPLAD15KP10A
    TVS DIODE 10VWM 17VC PLAD
    JANS1N4109C-1/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16C57CT-20E/SS
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: PIC® 16C
  • PartStatus: Obsolete
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 20MHz
  • Connectivity: -
  • Peripherals: POR, WDT
  • NumberofI/O: 20
  • ProgramMemorySize: 3KB (2K x 12)
  • ProgramMemoryType: OTP
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 72 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 3V ~ 5.5V
  • DataConverters: -
  • OscillatorType: External
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TA)
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)