PIC16C64AT-20I/PT Images
PIC16C64AT-20I/PT Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16C64AT-20I/PT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44TQFP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16C64AT-20I/PT Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    A2F500M3G-FGG484
    IC SOC CORTEX-M3 80MHZ 484FBGA
    DSPIC33EV32GM106T-I/PT
    IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64TQFP
    JANTXV1N3828A-1/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    1N5350B/TR8
    DIODE ZENER 13V 5W T18
    JANTXV1N6940UTK3/TR
    DIODE POWER SCHOTTKY
    PIC16F77T-E/PT
    IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16C64AT-20I/PT
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: PIC® 16C
  • PartStatus: Obsolete
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 20MHz
  • Connectivity: I²C, SPI
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 33
  • ProgramMemorySize: 3.5KB (2K x 14)
  • ProgramMemoryType: OTP
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 128 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 4V ~ 6V
  • DataConverters: -
  • OscillatorType: External
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)