PIC16C65AT-10I/PT Images
PIC16C65AT-10I/PT Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16C65AT-10I/PT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16C65AT-10I/PT Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    DSC1121BI2-156.2539T
    MEMS OSC XO 156.2539MHZ CMOS SMD
    MPLAD18KP10CAE3
    TVS DIODE 10VWM 17VC PLAD
    JANTX1N6046A
    TVS DIODE 17VWM 27.7VC DO13
    ATXMEGA32E5-ANR
    IC MCU 8/16BIT 32KB FLASH 32TQFP
    JANTX1N3044D-1/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    DSC400-0244Q0009KI1T
    MEMS OSC XO 2.25V-3.6V 20SMD
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16C65AT-10I/PT
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: PIC® 16C
  • PartStatus: Obsolete
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 10MHz
  • Connectivity: I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 33
  • ProgramMemorySize: 7KB (4K x 14)
  • ProgramMemoryType: OTP
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 192 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 4V ~ 6V
  • DataConverters: -
  • OscillatorType: External
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)