PIC16C711-20/SS Images
PIC16C711-20/SS Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16C711-20/SS
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16C711-20/SS Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MCP6144T-I/SL
    IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14SOIC
    JAN1N3310RB
    ZENER DIODE
    JANTX1N4962CUS
    DIODE ZENER 15V 5W D5B
    DSC1103DI5-160.0000T
    MEMS OSC LOW JITTET 160MHZ LVDS
    KSZ8721BLI-TR
    IC TRANSCEIVER FULL 1/1 48LQFP
    1N3293
    STANDARD RECTIFIER
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16C711-20/SS
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tube
  • Series: PIC® 16C
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 20MHz
  • Connectivity: -
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
  • NumberofI/O: 13
  • ProgramMemorySize: 1.75KB (1K x 14)
  • ProgramMemoryType: OTP
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 68 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 4V ~ 6V
  • DataConverters: A/D 4x8b
  • OscillatorType: External
  • OperatingTemperature: 0°C ~ 70°C (TA)
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)