PIC16C712-20/SO Images
PIC16C712-20/SO Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16C712-20/SO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16C712-20/SO Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MD1730T-V/M2
    IC ULTRASOUND IMAGING 36VQFN
    PIC16C54C-20E/SO
    IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC
    LDTS30
    TVS DIODE 30VWM 54VC TO3
    AT49BV163AT-55CU
    IC FLASH 16MBIT PARALLEL 48CBGA
    AT88SC0404C-SU
    IC EEPROM 4K I2C 5MHZ 8SOIC
    SMBJ5354C/TR13
    DIODE ZENER 17V 5W SMBJ
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16C712-20/SO
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tube
  • Series: PIC® 16C
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 20MHz
  • Connectivity: -
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 13
  • ProgramMemorySize: 1.75KB (1K x 14)
  • ProgramMemoryType: OTP
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 128 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 4V ~ 5.5V
  • DataConverters: A/D 4x8b
  • OscillatorType: External
  • OperatingTemperature: 0°C ~ 70°C (TA)
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)