PIC16C715T-20I/SO Images
PIC16C715T-20I/SO Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16C715T-20I/SO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16C715T-20I/SO Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    ATSAME53J19A-MU-EFP
    IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64VQFN
    MIC2128YML-TR
    75V, SYNCHRONOUS BUCK CONTROLLER
    CD4751A
    VOLTAGE REGULATOR
    PIC16C926T-I/L
    IC MCU 8BIT 14KB OTP 68PLCC
    MIC2289-24YML
    WHITE LED DRIVER WITH INTERNAL S
    APA1000-CQ352M
    IC FPGA 248 I/O 352CQFP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16C715T-20I/SO
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: PIC® 16C
  • PartStatus: Active
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 20MHz
  • Connectivity: -
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
  • NumberofI/O: 13
  • ProgramMemorySize: 3.5KB (2K x 14)
  • ProgramMemoryType: OTP
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 128 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 4V ~ 5.5V
  • DataConverters: A/D 4x8b
  • OscillatorType: External
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)