PIC16C74A-10E/PQ Images
PIC16C74A-10E/PQ Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16C74A-10E/PQ
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16C74A-10E/PQ Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    JANTX1N6148AUS
    TVS DIODE 13.7VWM 25.1VC SQ-MELF
    DSC6121HI2A-00AM
    MEMS OSC XO 1.71V-3.63V 4SMD
    MSMCJ75A/TR
    TVS DIODE 75VWM 121VC SMCJ
    1N5360BE3/TR8
    DIODE ZENER 25V 5W T18
    PIC16F18875T-I/MV
    IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN
    CDLL5540/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16C74A-10E/PQ
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tray
  • Series: PIC® 16C
  • PartStatus: Obsolete
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 10MHz
  • Connectivity: I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 33
  • ProgramMemorySize: 7KB (4K x 14)
  • ProgramMemoryType: OTP
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 192 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 4V ~ 6V
  • DataConverters: A/D 8x8b
  • OscillatorType: External
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TA)