PIC16C74A-10E/PT Images
PIC16C74A-10E/PT Images
Product Attributes:
  • Part Number: PIC16C74A-10E/PT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • PIC16C74A-10E/PT Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MT8806AP1
    IC ANLG SWITCH ARRAY 8X4 28PLCC
    AT17LV65-10NC
    IC EEPROM FPGA 64KB 8-SOIC
    AT87LV51-16JC
    IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44PLCC
    JANKCB2N3439
    TRANSISTOR POWER BJT
    PIC16HV540-04I/P
    IC MCU 8BIT 768B OTP 18DIP
    DSA1223CL2-125M0000TVAO
    OSC MEMS AUTOMOTIVE SMD
    Product Specifications:
  • MfrPart.: PIC16C74A-10E/PT
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tray
  • Series: PIC® 16C
  • PartStatus: Obsolete
  • CoreProcessor: PIC
  • CoreSize: 8-Bit
  • Speed: 10MHz
  • Connectivity: I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 33
  • ProgramMemorySize: 7KB (4K x 14)
  • ProgramMemoryType: OTP
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 192 x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 4V ~ 6V
  • DataConverters: A/D 8x8b
  • OscillatorType: External
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TA)